Uzroci paralize tokom spavanja – akademska i duhovna istraživanja
U svojoj knjizi Paraliza u snu: Noćne more, nocebo i povezanost uma i tela, Šeli Adler priznaje da su alternativna objašnjenja, kao što su SSRF-ova, potrebna za razumevanje paralize sna
Većina nas uči nauku kada ide u školu. Tabele, grafikoni, metrologija i merne jedinice se koriste da nam pomognu da razumemo svet oko nas i da se povežemo sa njim. Saznajemo da je ono što se može testirati i proveriti pomoću naših pet čula, uma i intelekta prava i ispravna nauka. Čak i na višim nivoima akademske zajednice, korišćene metode istraživanja bile su daleko od Duhovnosti ili duhovne nauke.
Međutim, poslednjih godina vladine i akademske istraživačke ustanove su počele da istražuju uticaj Duhovnosti i duhovne dimenzije na kvalitet života i njihovu svrhu u našem životu. Jedan ilustrativan primer za to je publikacija Odeljenja za medicinsku antropologiju Univerziteta Rutgers (Nju Džersi, SAD), Paraliza tokom spavanja: noćne more, nocebo i povezanost uma i tela, Šeli R. Adler, u kojoj je citirala i koristila slike dobijene od odeljenja za suptilno znanje Fondacije za istraživanja zasnovana na duhovnoj nauci, o uzrocima paralize u snu.
Knjiga priznaje ograničenja savremenih naučnih i akademskih istraživanja na uzroke paralize u snu, rekavši: „Noćna mora se ne može kategorisati korišćenjem konvencionalnih mehaničkih modela. Ovaj izazov otkriva još jedan razlog zašto se iskustvo dugo odupiralo naučnim studijama; suprotstavlja se tradicionalnim kategorijama i podeli akademskih disciplina. Pošto noćna mora ne prepoznaje granice koje smo postavili – između nauke i religije ili tela i uma – naše razmišljanje takođe mora da se suprotstavi konvencionalnim, redukcionističkim modelima kako bi što potpunije razumeli iskustvo“ (Adler, 136).
Takav zaključak se pokazao neprocenjivim za čitaoce, dobivši ocenu od 5 zvezdica na Amazon.com zbog njene spremnosti da prizna i istraži alternativna objašnjenja i modele. Citirajući knjigu Dejvida Haforda iz 1982. godine, Užas koji dolazi noću (Adler, str. 82), Adler primećuje da se ono što se često raskrinkava kao mit i sujeverje mnogo puta kasnije dokazuje kao istinito naučnim ispitivanjem.
Gornja slika je prikazana u knjizi dr Adler (str. 79) i bila je naslovljena: „4.1 Prikaz nepokretnosti (sic) tokom paralize u snu. Ovu ilustraciju pružila je Fondacija za istraživanja zasnovana na duhovnoj nauci (SSRF), neprofitna organizacija (sic) koja sprovodi duhovna istraživanja od 1986. godine. Predstavnik SSRF-a je objasnio da je namera organizacije „da demistifikuje duhovno carstvo i obezbedi istraživanja koja će pomoći čovečanstvu da efikasno ublaži poteškoće u životu i duhovno napreduje na veoma praktičan način.” Tekst koji oivičava ilustraciju je sanskritska (sic) mantra. Pojalice su „suptilni zaštitni rub koji ne dozvoljava negativnoj energiji da širi svoju crnu energiju na bilo koga ko posmatra crtež. Vizuelni crtež negativne energije takođe nosi njenu pridruženu energiju. Zato ljubazno predlažemo da ove pojalice ostanu.’”
Iako knjiga ne nudi definitivno objašnjenje za paralizu u snu i noćne more, ona prepoznaje potrebu za korišćenjem drugih metoda istraživanja, uključujući i onu Fondacije za istraživanja zasnovana na duhovnoj nauci.
SSRF je već pisao o razlikama između modernog istraživanja i duhovnog istraživanja. Kako je duhovna dimenzija beskonačna, tako su beskonačne i mogućnosti da akademska i savremena naučna istraživanja iz nje crpe i pronađu trajna rešenja za bolji kvalitet života.
________________________
Opširnije:
Paraliza tokom spavanja – duhovno istraživanje uzroka i njenog lečenja
Zavisnost – duhovni uzroci i lečenje
Pojalice za duhovno isceljivanje
Zašto 70% samih psihijatara pati od mentalnih bolesti
Recent Comments