Kako ostvariti ciljeve svoje novogodišnje odluke? Prakticiranjem PDR-a
1. Postizanje novogodišnje odluke
Riješimo se starog i usvojimo novo. Nova godina je razdoblje kada zastanemo da bi razmislili o godini koja je došla i koja je prošla i da procijenimo promjene koje bismo željeli provesti u svojim životima kako bi nam bilo bolje.
U mnogim zemljama postoji tradicija donošenja novogodišnje odluke kojom osoba sebi obećava da će započeti raditi na sebi od prvog dana nove godine. Ta poboljšanja mogu biti učenje novog jezika, stjecanje tjelesne kondicije ili nešto lijepo, poput razvijanja prijateljskog odnosa sa susjedima.
Mnogi od nas nastoje se poboljašti na ovaj način sa svakom novom godinom, ali nažalost vrlo malo nas zaista slijedi novogodišnje odluke. Studija je pokazala da jedna od tri osobe odustane od svoje odluke do kraja siječnja, a 73% odustane prije nego postigne svoj cilj.
Evo deset najčešćih novogodišnjih odluka :
- Smršaviti ili doći u formu
- Prestati pušiti
- Naučiti nešto novo
- Biti manje pod stresom
- Hraniti se zdravije ili poboljšati prehranu
- Provoditi više vremena s obitelji
- Uštedjeti novac ili se osloboditi dugova
- Putovati na nova mjesta
- Volontirati u neprofitnoj organizaciji
- Piti manje alkohola
Ovo su samo primjeri na koji se način ljudi žele poboljšati i to su valjana i dobra poboljšanja. Pa zašto ih onda nije moguće ostvariti? Ako godinu započnemo odlučni i motivirani za ove promjene, s dominantnom mišlju „Ja ću ostvariti svoju odluku”, zašto onda ne slijedimo svoje planove?
2. Zašto se novogodišnje odluke obično ne ostvaruju?
Prije nego što dođemo do rješenja koje nam može donijeti uspjeh u postizanju naše odluke, važno je najprije razumjeti koja je stvarna prepreka u ovom procesu. Osim ako i dok ne poradimo na temeljnom uzroku problema, ostvarenje naše odluke bit će vrlo teško. Kako bismo ovo razumjeli, najprije trebamo analizirati kako um funkcionira.
Naš um se sastoji od dva dijela: svjesnog uma i podsvjesnog uma. Svjesni um je svjesni dio nas samih, a podsvjesni um je dio kojeg nismo svjesni. Podsvijest je ta koja sadrži brojne impresije u pogledu želja, centara volim-ne volim, kao i našeg temperamenta kojeg čine mane i kvalitete osobnosti. Te impresije generiraju impulse u obliku tisuća misli koje ulaze u naš svjesni um ponavljajući se vrlo velikom brzinom.
Općenito se pokušavamo nositi s nekim od tih impulsa i kontrolirati ih, ali u mnogim slučajevima samo slijedimo impulse i djelujemo na njih. Jednostavan razlog za to je što svjesni um predstavlja 10% našeg uma, a podsvjesni ostalih 90%. U osnovi je naš podsvjesni um devet puta moćniji od našeg svjesnog uma i stoga ga je vrlo teško kontrolirati. Dakle, iako želimo promijeniti svoje ponašanje, to obično nije moguće.
3. Temeljeni uzrok neuspjelih rješenja: Mane osobnosti
Među ovim različitim impresijama u podsvijesti, zapravo su mane osobnosti, poput lijenosti, impulzivnosti, pohlepe, sebičnosti, ponosa, ljutnje itd., te koje su glavni uzrok problema. One su krivac za nepostizanje odluka i ometanje našeg procesa samousavršavanja. U stvarnosti, samousavršavanje automatski dolazi kada se te mane osobnosti uklone, a kvalitete se usade na njihovo mjesto!
Pogledajmo pobliže neke od ovih često kršenih novogodišnjih odluka i proučimo scenarije i kako su mane osobnosti odigrale ulogu:
Primjer novogodišnje odluke 1
Ući u formu i smršaviti
Scenarij : Tom se planira probuditi sat vremena prije posla kako bi trčao i jeo samo svježe voće i povrće. Kad ujutro zazvoni alarm, umjesto da ustane i presvuče se u odjeću za trčanje, on odgađa buđenje za cijeli sat i na kraju nema više vremena za vježbanje. Nakon ustajanja iz kreveta odlazi u kuhinju, otvara hladnjak i vidi svoj omiljeni kolač. Njegove se želje jako povećavaju, ne može im odoljeti i pojede dva velika komada. Poslije se osjeća loše, misli da je slabog karaktera, da nikad ništa ne može postići i ubrzo odustaje od svoje odluke.
Temeljeni uzrok problema : lijenost, proždrljivost, nedisciplina, kompleks inferiornosti
Primjer novogodišnje odluke 2
Biti manje pod stresom
Scenarij : Cindy, odvjetnica u vrhunskoj tvrtki, želi biti manje pod stresom zbog posla. Kad god počne raditi za novog klijenta, stalno nakon radnog vremena i duboko u noć razmišlja o slučaju, analizirajući može li stvari napraviti na bolji ili drugačiji način. Počinje misliti da nešto nije napravila savršeno i brine se da će stoga stvari krenuti loše. Sljedećih nekoliko sati ne može spavati i brine se što će se dogoditi. Zamišlja različite negativne scenarije, poput gubitka klijenta, gubitka posla itd., što ju i dalje drži u stresu.
Temeljni uzrok problema : Pretjerano razmišljanje, pretjerano analiziranje, zabrinutost, negativno razmišljanje
Ovo su samo neki primjeri da vidimo kako naše mane osobnosti mogu potajno utjecati na mnoga područja našeg života. Mogu nas navesti da ne slijedimo svoje planove i ciljeve, zbog čega se osjećamo uznemireno ili potišteno.
Svi mi griješimo i nastavljamo negativne obrasce ponašanja zbog kojih žalimo. Ove greške koje činimo rezultat su mana naše osobnosti koje se pojavljuju u različitim dijelovima dana, što nas dovodi do pogrešne radnje ili reakcije.
4. Pa kako da prevladam te probleme i slijedim svoje odluke?
Evo dobrih vijesti : definitivno je moguće ostvariti naše odluke! Rješenje, ili možemo reći lijek za mane osobnosti, je prakticiranje uklanjanja mana osobnosti. Ovaj jedinstveni proces samousavršavanja iznimno je učinkovit u tome što nas prvo osvještava o našim manama osobnosti, a zatim nam pomaže u borbi protiv njih dok se ne smanje i konačno potpuno ne uklone.
To nas dovodi do osjećaja slobode oslobađajući nas od različitih navika koje nas muče toliko godina i koje su nas udaljile od naših osobnih odluka, ciljeva i snova.
Video u nastavku otkriva ovu metodu koja nam trajno pomaže ukloniti svoje mane osobnosti što će nam zauzvrat pomoći da vodimo blaženiji život.
Uvod u proces uklanjanja mana osobnostiPusti video
Želimo vam uspjeh u ovom procesu i ostvarenje vaših odluka!
Recent Comments